جستجو


 

دانلود مستند زمین چگونه ساخته شده است

http://vatandownload.com/img/dlarchive/How.The.Earth.Was.Made.jpg

(بخش ویژه وطن دانلود)

سوپرایز ویژه دیگری برای طرفدارن مستند

 
بخش یازدهم ،دوازدهم و سیزدهم به طور هم زمان اضافه گردید.
 
 این مستند دارای 13 قسمت می باشد که هر 13 قسمت نیز در سایت اضافه شده است.

 


مستندی بسیار جذاب و دیدنی از بی بی سی در مورد رازهای کره زمین .
هر سوالی که در مورد نحوه پیدایش زمین، کوهستان ها ، زمین لرزه ها، اقیانوس ها ،گسل
ها،جزایر،آتشفشان ها،سونامی، ... دارید در این مجموعه جوابش را خواهید یافت .

این مستند شامل قسمت های زیر می باشد:
San Andreas Fault:گسل سان آندریاس
The Deepest Place on Earth :عمیق ترین مکان روی زمین
Krakatoa: جزیره کراکاتوآ
Loch Ness:دریاچه لاك نس
New York :شهر خارق العاده نیویورک
Driest Place on Earth : کویر آتاکاما
Great Lakes:بزرگترین دریاچه دنیا
Yellowstone-پارک ملی یلوستون
Tsunami:سونامی
Asteroids:سیارات
Iceland:ایسلند
Hawaii:جزایر هاوایی
The Alps : رشته كوه آلپ

 

 

San Andreas Fault:گسل سان آندریاس

http://vatandownload.com/img/dlarchive/1.jpg

 

یکی از رازهای تغییر و تحولات زمین گسل می باشد.در واقع حضور گسل در یک منطقه نشان میدهد که در یک زمان گذشته، در طول آن جابجایی رخ داده است. این جابجاییها میتوانسته یا بصورت جابجائی آرام باشد که هیچ گونه لرزشی در زمین ایجاد نمیکند و یا اینکه بصورت ناگهانی اتفاق بیفتد که جابجایی های ناگهانی در طول گسلها عامل ایجاد اغلب زلزله ها می باشد. بیشتر گسلها غیر فعال هستند، و باقیماندهای از تغییر شکلهای گذشته میباشند. در امتداد گسلهای فعال، حین جابجائی فرسایشی دو قطعه پوستهای در کنار هم، سنگها شکسته و فشرده می شوند. در سطح صفحات گسلی، سنگها بشدت صیقلی و شیاردار میشوند. این سطوح صیقلی و شیاردار به زمین شناسان در شناخت جهت آخرین جابجایی ایجادشده در طول گسل کمک میکند.

حتما ناآرامی ها و زلزله های اخیر آمریکای جنوبی به گوشهایتان خورده است.آیا این را نیز می دانستید که گسل سن آندریاس منشا ناآرامی های اخیر در آمریکای لاتین برآورد شده است.

از معروفترین گسلهای دنیا میشه به گسل سن آندریاس اشاره کرد.سن آندرياس گسلي است که که از غرب و جنوب کاليفرنياي ايالات متحده مي گذرد و 1287 کيلومتر طول دارد. اين گسل مرز دگرگوني بين صفحه اقيانوسيه و امريکاي شمالي را مشخص مي کند.

 

The Deepest Place on Earth :عمیق ترین مکان روی زمین

http://vatandownload.com/img/dlarchive/2.jpg

 

گودترین نقطه جهان چاله ماریاناس در اقیانوس آرام است. عمیق ترین نقطه این چاله حدود 11 هزار متر ژرفا دارد. اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم قله آن بیش از دو کیلومتر در اعماق این اقیانوس فرو خواهد رفت. فشار آب در ته این گودال 1000 برابر فشار در سطح دریاست. در سال 1960 نیروی دریایی آمریکا زیر دریایی را با دو سرنشین به کف این گودال اعزام نمود. آنها ماهیان ، خرچنگ ها و دیگر موجودات دریایی را در اعماق این گودال مشاهده نمودند.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که فقط دو مرد تا به حال وارد این مکان شده است.

 

Krakatoa: جزیره کراکاتوآ

http://vatandownload.com/img/dlarchive/3.jpg

 

خوابی که دنیا را تکان داد

بطوریکه ساعت دیواری دفتر روزنامه «بوستن گلوب» (Boston Globe) نشان می داد، ساعت اندکی از سه بامداد گذشته بود و خبرنگار کشیک شب بنام «بایرون سام» (Byron Some) که روی نیمکت خوابش برده بود، از خواب بیدار شد و سرش را تکان داد تا حالش جا بیاید و خاطره خواب وحشتناکی که دیده بود، از یاد ببرد. از اینکه می دید همه آن حوادث ناگوار، در عالم خواب اتفاق افتاده بود و حقیقت نداشت، کاملاً خوشحال بود. هنوز صدای فریاد کسانی راکه در اقیانوس جوشانی که غل غل می کرد فرو می رفتند، می شنید. او در خواب دید که توده مذاب و گداخته ای از دامنه کوه، به سوی مزارع دهکده و مردم آن جاری شده، و انفجار عجیبی جزیره را به ستونی از آتش و دود و گل و لای مبدل ساخت. و آبهای جوشان دریا، در نقطه ای که لحظه ای پیش، جزیره در آنجا قرار داشت، سر به طغیان گذاشته بودند. خبرنگار نشریه «بوستن گلوب» همانجا تنها روی نیمکت نشست و سر خود را بین دو دستش گرفت. آنگاه مدادی برداشت و جزئیات خوابی که دیده بود روی کاغذ یادداشت کرد. او در این یادداشت، به توصیف جزئیات ماجرا پرداخت و نوشت که چگونه مردم وحشت زده جزیره کوچک «پرالیپ» (Pralape) واقع در نزدیکی «جاوه» گرفتار توده مذاب و دریای جوشان شدند و آتش فشان، همه چیز را از بین برد. کشتی ها، در برابر دیواری از آب، روی هم می غلتیدند، و بالاخره، واپسین انفجار، جزیره «پرالیپ» را از روی صفحه زمین محو کرد. این خبرنگار آمریکائی، آنچنان تحت تأثیر خواب خود قرار گرفته بود که بالای مطلب خود کلمه «مهم» را اضافه کرد و آن را روی میز گذاشت. روز بعد، سردبیر روزنامه، این یاد داشت را مشاهده کرد و تصور نمود خبری است که ظرف شب گذشته بوسیله تلگراف دریافت شده است و «سام» برای جلب توجه او، آن را روی کاغذ نوشته است. او این مطلب را در دو ستون، در صفحه اول روزنامه چاپ کرد. و هنگامی که مشاهده کرد هیچ یک از روزنامه های «بوستن» این خبر دست اول را چاپ نکرده اند، بسیار خوشحال شد. با شادمانی این مطلب را بوسیله تلگرام در اختیار خبرگزاری «اسو شیتد پرس» (Associated Press) گذاشت و آن خبرنگاری نیز به نوبه خود سایر روزنامه های آمریکا را تغذیه کرد. هر چند این مطلب، مهمترین مطلبی بود که در روز 29 اوت 1883 انتشار یافت، اما سردبیر روزنامه «بوستن گلوب» به دردسر بزرگی دچار شد، زیرا همه روزنامه ها خواستار جزئیات مربوط به این فاجعه بودند، در حالیکه او نمی توانست پاسخ کافی و قانع کننده ای در اختیار آنان بگذارد. ارتباط با «جاوه» امکان پذیر نبود و به خبرنگاری هم که این مطلب را نوشته بود، دسترسی پیدا نکردند. آن شب، سرانجام مدیر روزنامه «بوستن گلوب» موفق شد «سام» را که این خبر را نوشته بود، پیدا کند. ولی خبرنگار اظهار داشت که این مطلب را براساس خواب وحشتناکی که دیده بود برشته نگارش در آورده و تصادفاً آن را روی میز جا گذاشته است!
بدتر از همه، مسئول کتابخانه اداره روزنامه نیز اعلام کرد که جزیره ای بنام «پرالیپ» نه تنها در «جاوه» بلکه در هیچ نقطه دیگری از جهان وجود ندارد. «سام» را بخاطر این اشتباه، از روزنامه اخراج کردند. خبرگزاری «اسوشیتدپرس» برای چاره جوئی و حفظ اعتبار خویش در میان روزنامه های بزرگی که این گزارش بی اساس را چاپ کرده بودند، با دستپاچگی تشکیل جلسه داد. روزنامه «بوستن گلوب» نیز که آبروی خود را در خطر می دید، درصدد برآمد راهی برای رهائی از این گرفتاری بیابد. سرانجام تصمیم گرفت در صفحه اول خود، از خوانندگانش به خاطر چاپ این گزارش غیر مستند، پوزش بخواهد، و خنده های تحقیر آمیز رقبای خود را تحمل کند. ولی همان روز، طبیعت قدم به میدان گذاشت. امواج خروشان و سهمگین، سواحل باختری امریکا را مورد تهدید قرار داده بودند. در همان زمان، خبر رسید که فاجعه بزرگی در نزدیکی اقیانوس هند اتفاق افتاده است و بر اثر طغیان آب، هزاران نفر از مردم، جان خود را از دست داده اند و امواج سهمگین، چندین فروند کشتی را به کام خود فرو برده است. روزنامه ها، قسمت هائی از گزارش مربوط به این حادثه را چاپ کردند و منتظر ماندند تا گزارش کامل تری بدستشان برسد. از «استرالیا» خبر رسید که هوا منقلب شده و امواج سهمگینی به سواحل آمریکا، مکزیک و آمریکای جنوبی یورش برده... چنان هنگامه ای بر پا شده که نظیر آن در تاریخ بشر دیده نشده است.
چند روز بعد، کشتی هائی که از این حادثه جان سالم بدر برده بودند، همراه خود اخبار وحشت انگیزی درباره آتش فشان جزیره «کراکاتوآ» (Krakatoa) آوردند. این گزارش ها حاکی بود که در گیر و دار یک انفجار وحشتناک در تنگه «سوندا» (Sunda) جزیره مذکور بکلی ناپدید شده بود. نوسانات مربوط به سنجش فشار هوا به سراسر جهان گزارش شد و این نوسانات، موجبات پیدایش یک تلاطم عظیم جوی را فراهم ساخت که در برابر شگفتی و حیرت دانشمندان، سه بار کره زمین را دور زده بود. تاز نظر مطبوعات، این فاجعه، یکی از مهمترین حوادثی بود که تا آن زمان رخ داده بود، و به همین جهت، اخبار مربوط به این حادثه را با تیترهای درشت منتشر ساختند. روز بعد، «بایرون سام» یعنی همان خبرنگاری که به اصطلاح، گاف کرده بود، نه تنها به سرکار خود بازگشت، بلکه عکس و تفصیلات او با آب و تاب زیاد در صفحه اول روزنامه «بوستن گلوب» چاپ شد... البته هیچ کس نفهمید که چگونه این خبر، از فاصله ای بسیار دور، یعنی در حدود نیمی از محیط کره زمین به این خبرنگار امریکائی الهام شده بود!
جزیره «کراکاتوآ» در روز 27 اوت، دستخوش حادثه شد و روز بعد، از هم پاشید و در روز 29 اوت، به زیر آب فرو رفت. صحنه های وحشتناکی که «بایرون سام» در خواب دیده بود، عملاً صورت تحقق بخود گرفت. ولی او در یاد داشت خود، نام این جزیره را «پرالیپ» ذکر کرده بود، در حالی که فاجعه اکنون در جزیره ای بنام «کراکاتوآ» اتفاق افتاده بود. سالها این موضوع نامعلوم باقی ماند، تا آنکه «انجمن تاریخی هلند» (Dutch Historian Society) یک نقشه قدیمی برای او فرستادکه در آن، نام این جزیره «پرالیپ» ذکر شده بود. و معلوم شد که اهالی بومی در یکصد و پنجاه سال قبل، این جزیره را «پرالیپ» می نامیدند، ولی از آن تاریخ به بعد، دیگر به این نام خوانده نمی شد.

 

Loch Ness:دریاچه  لاك نس

http://vatandownload.com/img/dlarchive/4.jpg

 

دریاچه ‌نس (Lake Ness)، (در زبان محلی، لاخ نس LOCH NESS) در شمال اسكاتلند قراردارد و چیزی که موجب شهرت آن است، غول افسانه ‌ای آن میباشد. عمق متوسط این دریاچه 150 متر و حداكثر عمق آن 250 متر است و ازآن‌جا كه آب آن بسیار سرد و هوا معمولا ابری است، معمولا دیدن زیرآب در عمق بیش از چند متر دشوار است. به اعتقاد عده‌ای از مردم این شرایط به‌علاوه غارهایی كه احتمالا در زیر آب وجود دارد به غول این دریاچه، نسی (Nessie) امكان می‌دهد تا خود را در این آب‌ها مخفی كند.

نخستین داستانی كه از این غول تعریف كرده‌اند به سال 565 پس‌ازمیلاد برمی‌گردد، یعنی زمانی كه راهبی به نام سنت كولومبا (Saint Columba) شناگری را از دست غول دریاچه نجات داد. پس از آن هرازگاهی داستان‌هایی راجع به این موجود بر سر زبان‌ها می‌افتاد، اما تعداد آن‌ها تا قرن بیستم چندان زیاد نبود و تنها بعد از ساخته ‌شدن جاده‌ای تازه در امتداد ساحل این دریاچه در سال 1933 مردم گروه گروه به این منطقه آمدند و ماجراهای دیدن نسی زیاد شد.مك‌ كی كه صاحب رستورانی در كنار دریاچه بود، روز 14 آوریل 1933 حیوان عظیم‌الجثه‌ای را در دریاچه دید و موضوع را با كمپبل، مسئول كنترل صید ماهی آزاد دریاچه، درمیان گذاشت و كمپبل هم كه وقت زیادی را صرف تماشای دریاچه می‌كرد نسی را چندین بار دید. به‌گفته او این غول با گردنی دراز حدود 2 متر و سری كوچك و نگاهی افعی‌گونه و كوهانی برپشت 10 متر طول دارد.نخستین عكس نسی در همان سال توسط هیوگری (Hugh Gray) گرفته شد. او می‌گوید: من فورا دوربینم را آماده كردم و از این موجود كه آن موقع دو سه فوت بالای سطح آب بود عكس گرفتم. من سرش را ندیدم، چون آن قسمتی كه به نظر من جلوی آن بود زیر آب بود، اما آن‌چه كه دم آن به‌ نظر می‌رسید خیلی تكان می‌خورد.اما معروف‌ترین عكس این موجود عكسی بود كه توسط یك جراح لندنی به نام Colonel Robert Wilson گرفته شد، وی در آستانه مرگ در سن 90 سالگی به جعلی بودن آن اعتراف كرد، او و دو همراهش Marmaduke Wetherell و پسرش یان (Ian) كه از طرف روزنامه دیلی میل (the Daily Mail) برای پیدا كردن نسی مامور شده بودند با زیردریایی اسباب ‌بازی و تكه‌ای پلاستیک مدلی درست كردند و از آن عكس گرفتند. وی اعتراف کرد که که چندان جدی اینکار را نکردند و در حد یک شوخی بود اما بلافاصله با چاپ در روزنامه همه چیز رنگ و بوی جدی گرفت.آرتور گرنت (Arthur Grant) دانشجوی دامپزشكی، در سال 1934 نسی را درحالی ‌كه از جاده می‌گذشت دید، وی گفت نسی با قامتی بلند و به طول چهارو نیم تا شش متر با دم یک متر و نیمی دارای چهار باله بود که مانند دست و پا کار میکردند، براساس توصیف او این موجود پلیسیوساور (Plesiosaur) نوعی دایناسور است كه تصور می‌شد 65 میلیون سال پیش منقرض شده است.
در سال 1960 مهندسی به نام Torquil Macleod از این غول دریاچه فیلمبرداری كرد. فیلم او اگرچه دنیا را مجاب نكرد، اما باعث شد تا خود او كارش را رها و بیست سال بعد عمرش را صرف اثبات وجود او كند. او دوبار دیگر نسی را دید، اما نتوانست دیگر از او عكس یا فیلم بگیرد.در سال 1970 آكادمی علوم كاربردی آمریكا با استفاده از ردیاب‌های صوتی و دوربین‌های اتوماتیك جستجویی را برای یافتن این موجود آغاز كرد. در سال 72 یكی از دوربین‌های آن‌ها از یكی از باله‌های او عكسی محو گرفت و بالاخره در سال 1975 بود كه ردیاب‌های صوتی تصویری مبهم از قسمتی كه به نظر صورت نسی می‌رسید ارائه كردند.
در سال‌های اخیر زیردریایی‌های كوچك سعی كرده‌اند نسی را پیدا كنند، اما هیچ موفقیتی در این زمینه نداشته‌اند. آب‌های نسی بسیار گسترده و عمیق است و او می‌تواند در گوشه‌وكنار آن پنهان شود. ازسوی دیگر عده‌ای معتقدند كه این موجود یكی نیست، بلكه 10 تا 20 تا از آن‌ها در این دریاچه زندگی می‌كنند.در سال 1993 درآمد گردشگری منطقه 37 میلیون دلار بوده است و در سال 1994 هرساعت گردش با زیردریایی صددلار هزینه می‌برده است. به این مبالغ می‌توان سود فروش فیلم‌های دوربین را هم اضافه كرد. به‌علاوه محققان زیادی برای بررسی حقیقی بودن این افسانه كار پیدا می‌كنند.
اما بی‌بی‌سی با استفاده از تكنولوژی ماهواره‌ای در سال 2003 ثابت كرد كه این غول وجود خارجی ندارد. آن‌ها با كمك تكنولوژی ماهواره‌ای 600 موج صوتی مختلف را بر روی این دریاچه فرستادند، به‌طوری كه هیچ نقطه‌ای از آن بررسی نشده باقی نماند، اما هیچ نشانه‌ای از نسی پیدا نشد.

 

New York :شهر خارق العاده نیویورک

http://vatandownload.com/img/dlarchive/6.jpg

 

این یکی از فضاهای ترین ساخته دست بشر در این سیاره است ، اما همه چیز را در نیویورک از ارتفاع آسمان خراش ها گرفته تا راه ها و تونل های مترو ،و بنادر توسط نیروهای فوق العاده ای ساخته شده است که در نهایت این شهر را شکل داده است. زمین شناسی منهتن در یک نگاه با نگاه به افق شهر می گوید که چطور آسمان خراش های مرکز شهر بر روی گرانیت سخت ساخته شده است .در اینجا خواهید دید که چگونه نیوجرسی و شمال آفریقاحدود 250 میلیون سال پیش با هم همسایه شدند ، چگونه سنگی که نیویورک بر روی آن ساخته شده اند تا به حال باقی مانده است.

 

Driest Place on Earth :  کویر آتاکاما

http://vatandownload.com/img/dlarchive/5.jpg

 

 کویر آتاکاما، خشکترین مکان روی سیاره زمین است. آتاکاما همچنین از قدیمی ترین بیابان ها دنیا است ،که به تازگی قدمت این کویر را 150 میلیون سال تخمین زدند. خاک خیلی خشک ، آن را به عنوان بستر آزمون برای مریخ پیما ها نموده است.آتاکاما اگر چه زمانی صحرایی تصور می شد که عاری از زندگی است.ولی وجود باکتری های عجیب و غریب کشف  شده است که دانشمندان امیدواری زندگی بر روی سیاره سرخ را پیدا کرده اند. آتاکاما بزرگترین معدن مس در جهان است.

 

Great Lakes:بزرگترین دریاچه دنیا

http://vatandownload.com/img/dlarchive/7.jpg

 

دریاچه سوپریر (به انگلیسی: Lake Superior) (به معنی دریاچه برتر) یکی از دریاچه‌های بزرگ واقع در آمریکای شمالی است که در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته است. در صورتی که دریاچه‌های هورون و میشیگان را جدا از هم فرض کنیم (که به صورت سنتی جداگانه شناخته می‌شوند)، دریاچه سوپریر بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان از لحاظ مساحت می‌باشد و در صورتی که دریاچه‌های هورون و میشیگان را یکی فرض کنیم که از لجاظ جغرافیایی معمولاُ یکی شناخته می‌شوند، این دریاچه دومین دریاچه آب شیرین جهان از لحاظ سطح می‌باشد. از لحاظ حجم دریاچه سوپریر سومین دریاچه آب شیرین جهان از لحاظ حجم می‌باشد. این دریاچه بین ایالت انتاریو کانادا و آمریکا (میشیگان، ویسکانسین و مینه سوتا) قرار دارد. آثار تاریخی نقاشی بومیان اولیه در قسمتی از دیوارهای سنگی دریاچه وجود دارد که به علایم تصویری آگاوا ( Agawa Pictograph) معروفند.

http://vatandownload.com/img/dlarchive/7-1.jpg

 

 

 Yellowstone-پارک ملی یلوستون

http://vatandownload.com/img/dlarchive/8.jpg

 

پارک ملی یلوستون در ۱ مارس ۱۸۷۲ به وسیله کنگره ایالات متحده آمریکا و به عنوان یک پارک ملی در ایالت وایومینگ بنا نهاده شد و سپس در ایالت‌های مونتانا و آیداهو گسترش یافت.این پارک نخستین پارک ملی جهان محسوب می‌گردد و شهرتش را مدیون حیات وحش و ویژگی‌های انرژی زمین‌گرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب آن ،آبفشان الد فیثفول است.این پارک ملی دارای اکوسیستم‌های متنوعی است ولی جنگل‌های کوهستانی اکوسیستم غالب را شکل می‌دهد.

بومیان آمریکا بیش از 11000 سال پیش در منطقه یلوستون زندگی می‌کردند.این منطقه در اوایل سده ۱۹ میلادی در جریان سفرهای لویس و کلارک کشف شد ،گذشته از این مردان کوهستان در میانه سده ۱۹ میلادی بازدیدهایی را از منطقه داشتند ولی سازماندهی یلوستون تا دهه ۱۸۶۰ عملی نشد.بعد از تاسیس پارک مسئولیت نگهداری از آن به ارتش ایالات متحده آمریکا سپرده شد ،مدیریت پارک تا سال ۱۹۱۷ در اختیار ارتش باقی ماند و در آن سال به سازمان تازه تاسیس پارک‌های ملی منتقل گردید.صدها بنا در این منطقه ساخته شدند که به واسطه اهمیت تاریخی یا معماری مورد حفاظت قرار دارند ،همچنین محققین بیش از ٬1000 محدوده باستانی را در محدوده پارک کشف کرده و مورد مطالعه قرار دادند.

 

Tsunami:سونامی

http://vatandownload.com/img/dlarchive/9.jpg

 

كلمه سونامي (tsunami) از كلمات ژاپني tsu (بندر) و nami (امواج) تشكيل شده است. سونامي موج يا رشته‌اي از امواج است كه در اقيانوس به دنبال زلزله هاي دريايي بوجود مي‌آيد.
اين امواج ممكن است صدها كيلومتر پهنا داشته باشد و هنگام رسيدن به ساحل به ارتفاع آن به 10.5 برسد.اين "ديوارهاي آب" با سرعتي تندتر از يك هواپيماي جت پهنه اقيانوس را مي‌پبمايند،به ساحل كوبيده مي‌شوند و تخريب وسيعي را باعث مي‌شوند.براي درك سونامي بايد ساختمان موج را شناخت. امواج معمولي ما در كنار ساحل دريا يا در حوضچه‌هاي آب مي‌بينيم، از يك ستيغ(بالاترين نقطه موج) (crest)و يك ناوه (پايين‌‌ترين نقطه موج)(trough)تشكيل مي‌شوند.امواج را به دو طريق اندازه مي‌گيرند:
*ارتفاع موج (wave heigth):فاصله بين ستيغ و ناوه.
*طول موج(wave length): فاصله افقي بين ستيغ دو موج متوالي.
بسامد يا فركانس امواج بر حسب زماني كف طول مي‌كشد تا دو موج متوالي از يك نقطه بگذرند كه به آن دوره موج مي‌گويند اندازه‌گيري مي‌شود.هم سونامي‌ها و هم امواج معمولي داراي اين بخش‌ها هستند و به طريق مشابهي اندازه‌گيري مي‌شوند. اما تفاوت‌هاي زيادي ميان آن دو از لحاظ اندازه، سرعت، و منشا وجود دارد.امواج در اقيانوس‌ها به علل مختلفي مانند فعاليت‌هاي زيرآبي، فشار جوي، و كشش جاذبه رخ مي‌دهند، اما شايع‌ترين علت آنها باد است.باد منبع انرژي موج حاصل است و اندازه سرعت باد به قدرت باد وابسته است. نكته مهمي كه بايد به خاطر داشت اين است كه امواج نشان‌دهنده حركت آب نيستند، بلكه حركت انرژي از طريق آب را نشان مي‌دهند.

به سونامی، آبلرزه یا غریاله نیز گفته می شود.یکی از بزرگ‌ترین غریاله‌ها که در سال ۲۰۰۴ میلادی در نزدیکی سوماترای اندونزی روی داد باعث ویرانی عظیم و کشته شدن پیرامون ۱۰۰ هزار تن در جنوب آسیا شد.

 

 Asteroids:سیارات

http://vatandownload.com/img/dlarchive/10.jpg

 

نخستین فرضیات در مورد چگونگی پیدایش سیارات ریشه در افسانه‌ها و داستان‌های قومی و قبیله‌ای در سالیان ماقبل تاریخ دارد. به‌علاوه، تقریبا تمامی ادیان و آیین‌های مذهبی نیز اشاراتی به نحوه خلقت آسمان‌ها و زمین داشته‌اند. اما قرن‌ها بعد، ریاضی‌دانان ومنجمانی همچون کوپرنیک، گالیله و کپلر نخستین افرادی بودند که به جستجو در مورد دلایل علمی پدیده‌های طبیعی از جمله حرکت اجرام سماوی پرداختند. نخستین فرضیه علمی در مورد منشا پیدایش زمین توسط فیلسوف و ریاضی‌دان فرانسوی، رنه دکارت (1650-1596 م) ارائه شد. اما از آنجا که در زمان دکارت هنوز نیوتون و نظریه گرانش وی پا به عرصه وجود نگذاشته بودند، وی در ارائه فرضیه خود هیچ جایی برای نیروی گرانش به عنوان یکی از عوامل اصلی پیدایش سیارات نگذاشته بود. دکارت معتقد بود نیرو از طریق تماس اجسام با یکدیگر از جسمی به جسم دیگر منتقل می‌شود و جهان از ذراتی که مانند گردابی در حال چرخش هستند تشکیل شده است. دکارت در فرضیه خود که در سال 1644 میلادی ارائه کرد عنوان داشت خورشید و سیارات در اثر انقباض و تراکم یکی از همین گرداب‌ها که به طور طبیعی در جهان وجود دارند، تشکیل شده‌اند. درست یک قرن بعد و در سال 1745، دانشمند فرانسوی، جرج لوییس د.بوفون (1788-1707) فرضیه دیگری را مطرح کرد که بر اساس آن سیارات به دنبال تصادم ستاره‌ای که از نزدیکی خورشید عبور می‌کرد با آن به وجود آمده‌اند. وی معتقد بود این برخورد سهمگین آسمانی موجب جدا شدن تکه‌های گازی از هر دو ستاره و تشکیل سیارات در منظومه خورشیدی شده که سپس هر یک در مدارهایی به دور خورشید قرار گرفتند. طی دو قرن بعد، این فرضیه هر چند سال یک بار توسط دانشمندان زمان طرح می‌شد و به تناوب مورد تایید قرار می‌گرفت یا به کلی مردود می‌گشت. اما فرضیه بوفون مشکلات فراوانی داشت: اندازه ستارگان در مقایسه با فواصل میان آنها بسیار ناچیز است و بنابراین تصادم آنها با یکدیگر امری بسیار نادر است. بر اساس مطالعات کیهان‌شناسان، از هنگام شکل‌گیری کهکشان ما در بیش از 10 میلیارد سال پیش تا کنون، تعداد ستارگانی که با یکدیگر برخورد کرده‌اند شاید از تعداد انگشتان یک دست نیز کمتر باشد. از سوی دیگر، ذرات گاز و غباری که بر اساس نظریه بوفون در این تصادم از خورشید و ستاره مهاجم جدا شده بودند آنقدر داغ و با حرارت بالا بودند که امکان تراکم آنها و تشکیل سیارات را به حداقل می‌رساند. با همه این اوصاف، اگر هم سیارات می‌توانستند بر اساس این فرضیه تشکیل شوند، هرگز نمی‌توانستند در مدارهای پایداری به دور خورشید قرار گیرند. فرضیاتی که توسط دکارت و بوفون ارائه شدند، دو تفاوت عمده با یکدیگر دارند و آن ماهیت آنهاست. فرضیه دکارت، فرضیه‌ای تکاملی است که در آن خورشید و سیارات به تدریج و در فرایندی تکاملی به وجود آمده‌اند. اگر فرضیه وی صحیح باشد، ستارگانی که در اطراف آنها سیاراتی وجود دارند باید در جهان به وفور یافت شوند. از طرف دیگر، فرضیه ارائه شده توسط بوفون اتفاقی است که بر اساس آن سیارات به طور تصادفی و در اثر یک اتفاق به وجود می‌آیند. بنابر این فرضیه، منظومه‌های خورشیدی باید بسیار نادر باشند. گرچه فرضیه‌های دکارت و بوفون امروزه مردود اعلام شده‌اند، اما زحمات این دو دانشمند در معطوف ساختن افکار سایر دانشمندان به چگونگی پیدایش سیارات را نباید نادیده گرفت. نظریاتی که در حال حاضر در مورد پیدایش سیارات مورد قبول دانشمندان هستند گرچه با دو فرضیه فوق بسیار متفاوتند اما می‌توان گفت تا حدی تلفیقی از این دو فرضیه‌اند چرا که غالبا نظریاتی تکاملی همراه با وقوع وقایعی تصادفی و نادر هستند. ریشه‌های نظریه کنونی پیدایش سیارات که در ادامه به آن می‌پردازیم را باید نتیجه تحقیقات منجم و ریاضی‌دان فرانسوی، پیر سیمون د.لاپلاس دانست. در سال 1796 وی با تلفیق فرضیه دکارت و قوانین گرانش نیوتون موفق به ارائه مدلی شد که بر اساس آن ابری از ماده در حال چرخش که بر روی نیروی گرانش خود در حال تراکم و مسطح شدن به شکل قرصی از گاز بود را به تصویر کشید و به این ترتیب پایه‌های نظریه کنونی را بنا نهاد. در مدلی که لاپلاس از پیدایش سیارات ارائه کرده بود، بنابر اصل پایداری اندازه حرکت زاویه‌ای، هرچه این قرص چرخان گازی کوچک‌تر می‌شود، سرعت چرخش آن بیشتر می‌گردد. وی معتقد بود هنگامی که این قرص چرخان به بیشترین سرعت خود می‌رسد، شروع به برون‌پاشی لایه‌های خارجی خود می‌کند که این لایه‌ها سرانجام تشکیل حلقه‌هایی از ماده می‌دهند. این فرایند آنقدر ادامه می‌یابد که حلقه‌های متعددی در فواصل مختلف تشکیل می‌شوند و در نهایت با متراکم شدن مواد تشکیل دهنده آن حلقه‌ها، سیاراتی تشکیل می‌شوند که همگی به دور خورشیدی که در مرکز این قرص گازی متولد شده است، در حال چرخشند. این فرضیه که به نظریه سحابی مشهور است بعدها با اندک تغییراتی مورد قبول اکثر دانشمندان قرار گرفت. یکی از اشکالات عمده مدل لاپلاس این بود که خورشید به عنوان مرکز ابری که موجب تشکیل آن و سیارات اطرافش شد دارای بیشترین اندازه حرکت زاویه‌ای بود، حال آنکه بعدها و پس از مطالعه اولیه سیارات و خورشید، دانشمندان دریافتند سیارات منظومه شمسی بیشترین اندازه حرکت زاویه‌ای منظومه را دارا هستند. از آنجا که فرضیه سحابی لاپلاس در توجیه مشکل اندازه حرکت زاویه‌ای اجرام منظومه شمسی با شکست رو به رو شد، توجه دانشمندان در طی یک قرن پس از آن مجددا به نظریه بوفون معطوف گردید.

برای اینکه حیات بتواند در سیاره‌ای به وجود آمده و تکامل یابد، آن سیاره باید در کمربند حیات منظومه خود قرار گرفته باشد. به علاوه، چنانچه ستاره میزبان دارای شرایط زیر باشد، احتمال تشکیل و دوام حیات در آن بیشتر است:سن ستاره باید بیشتر از 3 میلیارد سال باشد: سه میلیارد سال حداقل زمانی است که حیات می‌تواند در طی آن به وجود آمده و تکامل یابد. جرم آن باید حداکثر 5/1 برابر جرم خورشید باشد: ستارگانی با جرم بالاتر گرچه هیدروژن و هلیوم بیشتری دارند اما ذخیره سوخت خود را با سرعت بیشتری به پایان می‌برند و بنابراین عمر کوتاه‌تری دارند و به همین خاطر، فرصت لازم برای پیدایش و تکامل حیات را فراهم نمی‌کنند - حتی اگر سیاره یا سیاراتی در فاصله مناسبی از چنین ستارگانی قرار گرفته و شرایط خوبی برای ایجاد حیات داشته باشد.عناصر سنگین موجود در ستاره باید حداقل 40 درصد عناصر موجود در خورشید باشند: سیارات خاکی اطراف ستارگانی که دارای میزان پایینی عناصر سنگین هستند تشکیل نمی‌شوند و تنها سیارات گازی که بر روی آنها امکان حیات وجود ندارد در چنین منظومه‌هایی یافت می‌شوند. البته در سال‌های اخیر منظومه‌های خورشیدی متعددی کشف شده‌اند که یک یا چند شرط بالا را دارا نبودند، اما سیاراتی که در چنین منظومه‌هایی کشف شده‌اند باز هم از نظر دانشمندان شرایط ایجاد حیات را داشته‌اند زیرا در کمربند حیات منظومه خود قرار داشته‌اند. دلیل این امر آن است که بسته به قطر، جرم و نوع ستاره‌ای که در یک منظومه وجود دارد، کمربند حیات آن منظومه گسترده‌تر یا کوچک‌تر می‌شود.

کمربند حیات یک منظومه به ناحیه‌ای در اطراف آن اطلاق می‌شود که در آنجا انرژی دریافتی از ستاره نه خیلی زیاد و نه خیلی کم است و بنابراین درجه حرارت سیاره‌ای که در این مکان قرار می‌گیرد برای شکل‌گیری آب مایع در سطح آن مناسب است. بر اساس نظریه سنتی، وجود آب مایع برای شکل‌گیری و دوام حیات ضروری است. اما امروزه دانشمندان کمی محتاطانه‌تر در این رابطه اظهار نظر می‌کنند. اکنون می‌دانیم هر کجا آب مایع پیدا شود، حیات از نوعی که ما در سیاره خود می‌بینیم می‌تواند به وجود آید. بیشتر سیاره شناسان در این زمینه معتقدند پیدا کردن آب مایع نمی‌تواند به طور قطع وجود حیات در سیاره‌ای را به اثبات برساند چرا که هیچ کس هنوز به طور قطع نمی‌داند حیات بر روی زمین چگونه به وجود آمده و آیا اصلا منشا آن خود کره زمین بوده یا خیر؟ اما با این وجود، این دانشمندان معتقدند سیارات خاکی که بر سطح آنها آب مایع وجود دارد و به دور ستارگان رشته اصلی (ستارگانی که در مرکز آنها همجوشی هسته‌ای رخ می‌دهد) می‌گردند، بهترین مکان برای جستجو به دنبال فعالیت‌های زیستی هستند، هر چند این مساله بدان معنا نیست که امکان وجود حیات در سیستم‌های خورشیدی با شرایط متفاوت مورد بررسی قرار نگیرد.)

 

Iceland:ایسلند

http://vatandownload.com/img/dlarchive/11.jpg

 

 کشور ايسلند که از نظر زمين شناسي منطقه جواني است، در دو موقعيت نقطه داغ hot spot - که باعث ايجاد mantle plume شده- و تيغه ميانه اقيانوسي که از دو طرف به يک اندازه است- قرار دارد. اين موقعيت ها با هم ترکيب شده و در نهايت ناحيه فعالي را ايجاد کرده است که باعث ايجاد آتشفشان هايي چون Hekla, Eldgj?, Eldfell گشته است. فوران آتشفشان Laki در سال 1783-1784 باعث کشته شدن جمعيت زيادي از اين جزيره شده است. اين فوران باعث ايجاد ابرهايي از بخار در اروپا، بخشهايي از آسيا و افريقا در طول چندين ماه شد.در اين كشور چشمههاي آبگرم، آبفشانها و حدود 200 آتش فشان وجود دارد که برخي فعالاند و پوششي از يخ و خاكسترهاي آتشفشاني، سطح جزيره را در برگرفته است. ايسلند از سنگ هاي آتشفشاني عمدتاً بازالت تشکيل شده است.سنگ هاي سيليسي و حدواسط-ريوليت، داسيت و آندزيت- در حدود 10 درصد و سنگهاي رسوبي نيز در حدود 10 درصد مي باشد. انواع اتشفشان هاي موجود در اين کشور، ترکيب ريوليتي و آندزيتي دارند. زمين شناسي ايسلند منحصربه فرد و شاخص است. اين جزيره در روي ريفت زمين شناسي بين صفحه اوراسيا و صفحه امريکاي شمالي قرار دارد. از طرف ديگر، اين جزيره در روي نقطه داغ hot spot - که باعث ايجاد mantle plume شده- قرار دارد و تصور مي شود که همين عامل باعث تشکيل جزيره شده است. در نتيجه جزيره ايسلند بر اثر فعاليت هاي آتشفشاني و ژئوترمال تشکيل شده است.صفحه اوراسيا و صفحه امريکاي شمالي با سنگهاي قديمي تر در شمال غرب و در شرق ايسلند رخنمون يافته است. وجود سنگهاي با سن مشابه در غرب و شمال ايسلند، ناشي از نقطه داغ و مناطق آتشفشاني هستند. نرخ گسترش در حدود 1 سانتي متر در سال گزارش شده است.از سال 1963 تا 1967، جزيره جديد Surtsey در ساحل جنوب غربي و بر اثر فوران آتشفشاني ايجاد شد. جزاير تشکيل شده در اقيانوس اطلس مانند The Azores, Bermuda, Madeira, The Canary Islands, Ascension, St. Helena, Tristan da Cunha بر اثر پديده آتشفشاني در تيغه ميانه اقيانوسي تشکيل شده است.پديده واگرايي در تيغه ميانه اقيانوسي از 150 ميليون سال پيش در شمال و 90 ميليون سال پيش در جنوب آغاز شده است و جزيره ايسلند بزرگترين جزيره واقع در اين تيغه است. ايسلند در تيغه ميان اقيانوسي اطلس قرار دارد و بزرگترين بخش زيردريايي اين سيستم است. ايسلند در روي اين تيغه به صورت توده اي بين تيغه زيردريايي Reykjanes به سمت جنوب غرب و تيغه Kolbeinsey به سمت شمال است و در طول 20 تا 25 ميليون سال گذشته فعال است و بطور وسيع هم زمان با فعاليت آتشفشاني در ايسلند گسترش يافته است.

 

Hawaii:جزایر هاوایی

http://vatandownload.com/img/dlarchive/12.jpg

 

جزاير هاوايي دورافتاده ترين و كم سكنه ترين مناطق جهان اند. اين جزاير تقريباً به فاصله 2400 مايلي از كانا، 3800 مايل از ژاپن و 2400 مايل از جزاير ماركوساـ جايي كه اولين جمعيت در حدود سال 300 تا 400 بعد از ميلاد به هاوايي رسيدند. اين موضوع مشخص مي كند كه چرا هاوايي آخرين محل مسكوني در تمام دنيا بوده. هاوايي هم چنين آخرين محلي است كه توسط سكنه ي دنياي جديد كشف شد. كاشف انگليسي به نام كاپيتان جِيمز كوك اولين شخصي بود كه در سال 1778 به هاوايي رسيد. موقعيت جغرافيايي هاوايي، در وسط اقيانوس آرام، به صورتي بوده كه مهم ترين تكه زميني بوده كه خيلي ها دنبالش بوده اند. تا سال 1778، انگليس ، ژاپن و روس چشمشان به دنبال هاوايي بود. هاوايي روزگاري يك فرمان روايي بوده، و براي مدت زمان زيادي يك ملت مستقل بودند كه توسط تاجران آمريكايي اداره مي شدند.

كليه ي جزاير هاوايي توسط آتش فشان، تشكيل شده اند. در جزيره ي بزرگ هاوايي، در پارك ملي آتش فشاني، كوه آتش فشان كهولا ديده مي شود. كهولا از سال 1983 به طور دايم در حال انفجار بوده و در همين اواخر، بيستمين سال انفجار دايم خود راجشن گرفته. اين به آن معني نيست كه تا قبل از سال 1983 كهولا، آرام بوده. از سال 1952، 34 مرتبه انفجار انجام شده، و حساب دفعات قبلي از سال 1750، يادداشت شده. تخمين زده مي شود كه كهولا بين 000/300 تا 000/600 سال قبل، شروع به شكل گيري كرده. از آن زمان فعاليت آتش فشاني دابمي بوده است.

 

The Alps : رشته كوه آلپ

http://vatandownload.com/img/dlarchive/13.jpg

 

رشته كوه آلپ‌ها، يا آلپ‌ها (The Alps) معروف‌ترين رشته‌كوه جهان است و از نزديكي شهر نيس در سواحل مديترانه به شكل يك كمان عظيم تا حوالي لوبليانا در اسلووني و وين در اتريش امتداد دارد. مي‌توان گفت كه كوه‌هاي آلپ مرز طبيعي و تا حد زيادي مرز سياسي ايتاليا را با كشورهاي همسايه‌اش فرانسه، سوئيس، اتريش و اسلووني تشكيل مي‌دهند.
گروه كوه‌هاي متعددي به شكل خط‌الرأس در آلپ وجود دارند، و نيز رشته‌كوه‌هاي حاشيه‌اي مهمي معروف به پيش‌آلپ‌ها (Pre-alps) در اطراف رشته‌ي اصلي قرار دارند. رشته‌ي اصلي در بيشتر جاها از منشأ آتش‌فشاني (گرانيت و غيره) استن. اما گروه‌هاي بيروني‌تر (از جمله آلپ‌ها برنس: (The Berness Aplsp) بيشتر آهكي هستند.

 

حجم:در مجموع 14.2 گیگابایت که به طور میانگین هر قسمت 1.1 گیگا بایت می باشد.

 

  دانلود مستند:لینک های دانلود از روس سرور برداشته شده اند

 

   پسورد فایل فشرده : www.vatandownload.com

 

 

 

  منبع :   وطن دانلود www.vatandownload.com

 
 

3 نظر

  1. سعید در تاريخ:دوشنبه، 24 آبان ماه 1389، 1:53 صبح

    daste goletoon dard nakone

  2. سعید در تاريخ:سه شنبه، 25 آبان ماه 1389، 3:44 بعدازظهر

    خیلی خیلی مستند توپیه، خداوند حفظتان نماید

  3. M در تاريخ:چهارشنبه، 29 دی ماه 1389، 5:59 بعدازظهر

    چرا لينكا را برداشتين

ديدگاه خود را ارسال کنيد