جستجو


 

مستند عمر خیام نابغه پرسشگر

http://vatandownload.com/img/dlarchive/khayyam-statue.jpg

 

The Genius of Omar Khayyam یکی دیگر از مستند های بسیار زیبا و پر مفهومی است که توسط صادق صبا مدیر شبکه BBC فارسی با زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده است. این مستند قطعا برای ما ایرانیان بسیار جذاب بوده ، زیرا ما را هرچه بیشتر با دانشمندان کشور عزیزمان ایران آشنا خواهد کرد.
عمر خیام از ریاضی‌دانان ، ستاره‌شناسان و شُعرای بنام ایران در دورهٔ سلجوقی است. آوازهٔ وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آنکه رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین گردیده‌است. مرگ خیام را میان سال‌های ۵۱۷-۵۲۰ هجری می‌دانند که در نیشابور اتفاق افتاد. گروهی از تذکره نویسان نیز وفات او را ۵۱۶ نوشته‌اند،اما پس از بررسیهای لازم مشخص گردیده که تاریخ وفات وی سال ۵۱۷ بوده‌است .مقبرهٔ وی هم اکنون در شهر نیشابور،در باغی که آرامگاه امامزاده محروق در آن واقع می‌باشد، قرار گرفته‌است.
در آخر باید از کار زیبای صادق صبا که امسال چندین مستند گوناگون جهت آشنایی جهانیان با فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران تولید و ساخته است تشکر کنیم .این مستند محصول سال 2009 ، کانال BBC World News می باشد.

 

حجم:446 مگابایت

 

  دانلود مستند: دانلود با لینک مستقیم
 

   پسورد فایل فشرده : www.vatandownload.com

 

 

 

  منبع :   وطن دانلود www.vatandownload.com

 
 

3 نظر

  1. من در تاريخ:جمعه، 28 آبان ماه 1389، 6:07 صبح

    این بهترین مستندی بود که در این مدت گذاشتید.ممنون اگه بازم مستند تاریخی از تاریخ ایران دارید لطفا بذارید ممنون

  2. ramin در تاريخ:جمعه، 28 آبان ماه 1389، 0:59 بعدازظهر

    جدا توی این یکی دو ماه اخیر وطن دانلود تبدیل شده به بزرگترین سایت دانلود فارسی زبان. تشکرات ویژه از شما و صادق صبا برای این مستند

  3. amir در تاريخ:جمعه، 28 آبان ماه 1389، 6:16 بعدازظهر

    Be Zaban Farsi Hast Dige ?

ديدگاه خود را ارسال کنيد