جستجو


 

دانلود رایگان بازی تخته نرد MaxGammon 1.05

http://vatandownload.com/image/img/luv6dzzu0wt1sscz.jpg

دانلود ویژه بازی تخته نرد MaxGammon 1.05

نرد یا نردشیر (یا نیو اردشیر) بازی‌ای بر روی تخته‌است که در میان ایرانیان، ترکیه‌ای‌ها و مردمان اروپای شرقی، بیشتر بازی می‌شود. در این بازی طرفین، مهره‌های خود را بر اساس اعدادی که دو عدد طاس تعیین می‌کنند در جهت حرکت عقربه‌های ساعت یا خلاف آن حرکت می‌دهند و نهایتاً از تخته خارج می‌سازند، بازیکنی برنده خواهد بود که زودتر مهره‌های خود را خارج نماید.

اولین بار این بازی در شهر سوخته زابل انجام می شده‌ که بقایای آن در گورستان شماره ۷۶۱ با  ۶۰مهره پیدا شده‌است.بر اساس یک نوشته پهلوی بنام چترنگ نامک یا شطرنج نامه، این بازی را بزرگمهر در پاسخ به بازی شطرنج که پادشاه هندوستان برای انوشیروان می‌فرستد، ابداع می‌کند و نام آن را به افتخار اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسله ساسانی، نیواردشیر می‌گذارد.  

بنا به متن کتاب شطرنج‌نامه  (یا گزارش شطرنج و نهش نیو اردشیر)  ، در ابداع آن از نمادهای متعددی که عموماً مربوط به باورهای زرتشتی است استفاده می‌نماید. مثل تخته بازی به زمین، سیاهی و سپیدی مهره‌ها به شب و روز و تعداد مهره‌ها که سی عدد است) به سی روز ماههای تقویم زرتشتی) ، گردش گردانه‌ها (تاسها)  به چرخش افلاک و ستارگان و گردش مهره‌ها به حرکت مردمان تشبیه شده‌است که به فرمان چرخش آسمان و سیاره‌ها قرار دارند . همچنین چیدن مهره‌ها در آغاز کار به آفرینش و زدن مهره‌ها به برخورد و کشتار انسانها و دوباره نشستن آنها به زایش و بیرون رفتن آنها از صفحه بازی به مرگ تشبیه گردیده‌است.
 
نماد پردازی حتی در شرح شماره تاسها نیز دیده می‌شود که ۱ نشان اهورامزدا ؛ ۲ نشان دو مینو (انگره مینو و سپنتا مینو) ؛ ۳ نشان اندیشه، گفتار و کردار نیک ؛ ۴ نشان عنصرهای چهارگانه خلقت یعنی آب، باد، خاک، آتش ؛ ۵ نشان پنج روشنی خورشید، ماه، ستاره، آتش، آذرخش و ۶ به شش گاهنبار مانند شده‌است.
در تلمود نیز به این بازی اشاره شده‌است. در یونانی به آن کوبیا می‌گویند.در حال حاضر پایتخت ساخت تخته نرد در ایران، شهر سنندج می باشد.
 

 

6 نظر

 1. Armin در تاريخ:جمعه، 26 فروردین ماه 1390، 1:01 بعدازظهر

  اینکه لینک دانلودش میره دوباره توی home !!

 2. ساسان در تاريخ:جمعه، 23 اردیبهشت ماه 1390، 7:45 بعدازظهر

  خیلی سایت خوب وجالبی هست.متشکرم

 3. maryam در تاريخ:چهارشنبه، 17 اسفند ماه 1390، 11:43 بعدازظهر

  kheli khobe

 4. saheb در تاريخ:شنبه، 27 اسفند ماه 1390، 1:56 بعدازظهر

  با تشکر از سایت خوبتون لطفً رجیستری بازی تخته رو میزارین

 5. farshad در تاريخ:یکشنبه، 28 اسفند ماه 1390، 0:06 بعدازظهر در پاسخ به saheb

  لطفً رجیستری بازی تخته رو یزارین

 6. parissa در تاريخ:یکشنبه، 28 اسفند ماه 1390، 6:13 بعدازظهر

  سلام میشه لطفا کد رجیستری بازی تخته رو بگید ممنون.

ديدگاه خود را ارسال کنيد