جستجو

چند نکته ریز در ویندوز (بخش دوم)

13. وقتی که داده هایی را بر روی یک پوشه (folder ) کپی می کنم و یا می خواهم آن را به مکانی دیگر منتقل کنم (move ) که در آنجا فایل هایی با همین نام وجود دارند ، یک پنجره گفتگو باز می شود. که در آن می پرسد آیا می خواهید فایل جدید را جایگزین فایل قبلی کنید؟ چگونه می توانم همیشه به صورت خودکار گزینه "NO" را انتخاب کنم و هر بار مجددا مجبور نشوم این گزینه را کلیک کنم؟
راه حل بسیار آسان است. ولی بر روی گزینه "NO" کلیک می کنید ، دکمه shift را هم فشار دهید.


14. چگونه می توان تمامی حروف رمز (password ) را در داخل یک دیسکت جمع آوری کرد؟
مسئله حرف رمز بسیار مهم است و فراموشی آن زحمت آور است. برای حل این مشکل و نگهداری تمام حروف رمز ابتدا یک دیسکت فرمت شده را در درایو A: قرار دهید و سپس بر روی گزینهStart بر روی گزینه control panel کلیک کنید و در آنجا بر روی user accounts دو بار کلیک کنید . و سپس در منوی لیست قسمت چپ گزینه "مانع شدن از آوردن گزینه فراموشی حرف رمز" را کلیک کنید.
"prevent forgottn password " و سپس تمامی حروف رمز را وارد دیسک کنید . البته توجه داشته باشید که هرکس به این دیسکت دسترسی داشته باشد به تمامی سیستم شما دسترسی خواهد داشت.


15. چگونه می توان یک جستجوگر اینترنت را (IE) مجددا نصب کرد؟
ممکن است IE شما نتواند سایت های وب را بدرستی نمایش دهد و یا در ذخیره بعضی از اطلاعات دچار مشکل شوید . در این صورت می توانید IE را عوض کنید . خیلی ها اصرار دارند که ویندوز را مجددا نصب کنید ولی این کار لازم نیست . برای این کار CD مربوط به ویندوز XP را در دیسک گردان قرار دهید و بر روی start و سپس run کلیک و دستور زیر را وارد کنید:
rundll32.exe . setupapi ، installHinfSection.
DefaultInstall 123 .%windir % inf ie. Inf


16. چگونه می توان اتصال به شبکه را در ویندوز xp تسریع کرد؟
اتصال کاربران ویندوز xp به اینترنت گاهی اوقات بسیار آرام و زمان بر است . این بدان علت است که سیستم xp چک می کند که آیا گزینه "Tasks" اجرا می شود و یا خیر . می توان با خاموش کردن این گزینه سرعت اتصال به اینترنت را افزایش داد. از ریجستری اطلاعات زیر را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.
HKEY _ CURRENT_USERsoftwaremicrosoftwindowscurrent versionexplorer emote computer name space
و سپس گزینه دارای داده های
{D6277990 - 4C6A - 11CF - 8D87 - 00AA0060FSBF}
را از حالت انتخاب شده در آورید.


17. چگونه می توان موتور جستجوی Google انتخاب اول برای استفاده از آن است. ولی ویندوز xp اغلب از MSN برای این امر استفاده می کند. برای حل این مشکل باید ریجستری را باز کنید و اطلاعات زیر را جستجو کنید.
HKEY _ CURRENT_USERsoftwaremicrosoftinternet Explorer Main
در گزینه search page عبارت http:www.google.com ودر گزینه search bar عبارت http:www.google.com/ie را وارد کنید و در ریجستری
HKEY _ CURRENT_USERsoftwaremicrosoftinternet Explorer search URL
و عبارت زیر را در standard - key وارد کنید:
www.google.com /keywork%s
ودر عبارت
HKEY _ LOCAL _ MACHINE SOFTWARE microsoft internet Exolorer search
بر روی گزینه search Assistant کلیک کنید و عبارت
http:www.google.com/ie
را وارد کنید. از این پس دیگر موتور ریجستری Google ظاهر خواهد شد.


18. در تمامی انواع ویندوز می توان از تسهیم داده ها (data sharing) با استفاده از حرف رمز (password) استفاده کرد. چگونه می توان در ویندوز xp نیز چنین امکانی را بدست آورد؟
برای اینکار بر روی start و سپس run کلیک کنید و فرمانshrpubw را وارد کنید و سپس ok را فشار دهید و سپس می توانید برحسب دلخواه گزینه های مورد نظر را کلیک کنید و به هدف برسید (با نمایش پنجره create shared folder).


19. چگونه می توان نام کاربران اخیر استفاده کننده از کامپیوتر را پیدا کرد؟
هر چقدر تعداد افرادی که از ویندوز xp استفاده می کنند بیشتر باشد، شناختن اینکه چه کسانی از آن دستگاه خاص استفاده کرده اند مشکل تر خواهد بود. با کمک یک ورودی ریجستری می توان نام کاربران مختلف را از سمبل my computer نشان داد . کلید زیر را از ریجستری باز کنید:
CLSID {20D04FE0- 3AEA - 1069 - A2D8 - 08002B30309D} _ CURRENT_USERsoftwaremicrosoftwindowscurrent versionexplorer HKEY_
و سپس در منوی Edit ، گزینه های New Character را کلیک کنید و به عنوان نام کلمه "My computer % USERNAME %" ، را وارد کنید و با استفاده از آن می توانید به نام های کاربران استفاده کننده از رایانه پی ببرید.


20. چگونه می توان از فضای بالقوه حافظه در ویندوز XP استفاده کرد؟
ویندوز XP به صورت استاندارد حدود 10% سرعت شبکه را به فعالیت های خاص اختصاص می دهد . برای از کار انداختن این ویژگی ، بر روی منوی START گزینه RUN را کلیک کنید و فرمان gpedit.msc را وارد کنید و سپس گزینه computer configuration کلیک کنید و سپس گزینه های Administrative Templates Network را کلیک کنید و سپس گزینه Qos packet scheduler را انتخاب کنید و بر روی گزینه Limit reservalbe bandwidth دو بار کلیک کنید و گزینه Disabled را انتخاب کنید.


21. کاربری دارای چندین نام (user Account ) می باشد ولی اکثر فقط از یکی از آنها استفاده می کند. چگونه وی می تواند به صورت خودکار وارد سیستم شود؟
در ریجستری داده زیر را پیدا کنید :
HKEY _ LOCAL _ MACHINE SOFTWARE microsoft windows NT current version winlogon
و سپس بر گزینه old default name دو بار کلیک کنید و نام خود را وارد کنید . در صورتی که نمی خواهید نام کاربری خود را وارد کنید گزینه"Auto Adminlogon" را انتخاب و عدد 1 را وارد کنید و گزینه Default password را نیز انتخاب کنید.


22. چگونه می توان عملکرد clear type بر روی نمایشگرهای TFT بسیار عالی است. برای اینکه این ویژگی بر روی صفحه اصلی و اعلان نیز وجود داشته باشد گزینه زیر را پیدا کنید.
HKEY _ USER DEFAULT control panel Desktop
و سپس بر روی گزینهfontsmoothing Type دو بار کلیک کنید و ارزش عددی 2 را وارد کنید


23. چگونه می توان انواع قالب بندی ها را (Formats) در Word xp از بین برد؟
متن هایی که از نرم افزارهای مختلف سر چشمه گرفته اند دارای قالب های متعددی هستند. برای استفاده از این متن ها در Word باید تمام این فرمت های مختلف برچیده شود. یک تکه از متن را انتخاب کنید و سپس [ctrl+A] را فشار دهید (برای تمامی متن). و سپس دکمه Ctrl را نگه دارید و N را انتخاب کنید.


24. صفحات متنی تایپ شده در World xp را چگونه می توان براساس محتوا طبقه بندی کرد؟
همیشه در ورد این مشکل وجود دارد که در صورتی که متن بسیار طولانی باشد ، پیدا کردن عناوین مشکل است و اگر بتوان براساس نوع محتوا متن را تنظیم کرد ، کار بسیار راحت تر می شود .
برای اینکار در نرم افزار word xp ، در منوی اصلی بر روی insert کلیک کنید و سپس بر روی Index & tables... کلیک کنید و سپس گزینه Tabel of Contents را انتخاب کنید و سپس options را انتخاب کنید و سپس بررسی کنید که آیا محتوای کاری تنظیم شده درست است و یا خیر . در صورت درست بودن ، ok را فشار دهید.


25. چگونه می توان نشانگر (book mark) در متن word ایجاد کرد؟
زمانی که با اسناد بزرگ کار می کنید مشخص نیست که کدام صفحه در کجا واقع شده است. برای ساختن نشانگر متنی ، مکان نما را بر روی قسمتی از سند مورد نظراست برده و سپس insert را کلیک می کنیم و گزینه bookmark را کلیک می کنیم . و سپس نامی را برای این بخش از متن انتخاب می کنیم و دکمه ADD را انتخاب می کنیم . برای پیدا کردن این نام ، می توان کلید F5 را فشار داد.

ديدگاه خود را ارسال کنيد