جستجو

بررسی مزایا و معایب مرورگرهای معروف وب


اولین و مهمترین نیاز هر کاربر اینترنت در زمان اتصال به اینترنت استفاده نمودن از یک مرورگر وب میباشد. بنابراین داشتن یک مرورگر سریع و در این حال با ثبات از ضروریترین نیاز های هر کاربر اینترنت میباشد، به همین جهت در این ترفند قصد داریم شما را با 5 تا از معروفترین مرورگر های وب دنیا و تاریخچه آنها آشنا کنیم. با استفاده از این ترفند میتوانید بهترین مرورگر را بسته به علاقه شخصی خودتان انتخاب نمایید.

مختصری از تاریخچه پیدایش مرورگرها:
با پیدایش سیستم عامل های همچون مایکروسافت ویندوز ،دنیای کامپیوتر دچار تحولات زیادی شد؛ از جمله، کنار گذاشتن سیستم عامل های همچون DOS که جز یکسری فرامین متنی و دانستن آنها کارایی بیشتری نداشت.
با پیدایش ویندوز و حضور پنجره ها، کار با کامپیوتر ها راحت تر گشته و امکانات استفاده از نرم افزارهای متعددتر را در اختیار کاربران قرار میدهد.
چیزی از پیدایش ویندوز نوپا نمیگذشت که سرو کله اینترنت بر روی کامپیوتر های شخصی یا همان PC باز شد. در ابتدا ویندوز چیزی تحت عنوان مروگر وب بر روی سیستم عامل خود نداشت و کاربران ویندوز جهت استفاده از اینترنت نیاز به نصب مرورگری به نام Netscape Browser که جهت استفاده در کامپیوتر های شخصی بود داشتند. این مرورگر سال ها توانست محبوبیت زیادی را در بین کاربران اینترنت به دست آورد تا اینکه شرکت مایکروسافت با ارائه اولین نسخه از مروگر خود به نام Internet Explorer بازار مرورگر های وب را در اختیار خود قرار داد و شرکتAOL یا Netscape را به شدت شکست دهد.
این روند همچنان ادامه داشت تا حدود سالهای 2001 -2000 با افزایش کاربران اینترنت و استفاده آنها از Internet Explorer به عنوان محبوبترین مرورگر وب و ظهور نسل جدید ویروس نویسان و کد های مخرب Internet Explorer را به عنوان اولین هدف خود قرار میدادند.
تنها اقدام مایکروسافت ارائه پچ های متعددی برای این مشکلات بود که کارایی خوبی نداشتند (نوش دارو بعد از..). اینجا بود که اولین جرقه های ارائه مروگر های وب به ذهن شرکت های نرم افزاری دنیا رسید. من جمله مهمترین این تحولات، میتوان به جدا شدن 2 شرکت قدیمی AOL و Mozilla که با هم به ارائه نرم افزار Netscape Browser می پرداختند اشاره نمود.

Microsoft Internet Explorer
نامی آشنا برای تمام کاربران وب؛ راحت بودن و ساده بودن کار با این مرورگر و از همه مهم تر رایگان بودن آن، از جمله مهمترین خصوصیات این مرورگر است که به پر کاربردترین مرورگر وب مبدل نیز گشته است.
مزایا: داشتن قابلیت بستن پنجره های تبلیغاتی (Pop-up Blocker)، بالابردن ضریب امنیتی مرورگر در سرویس پک 2، پشتیبانی از قابلیت ActiveX.
معایب: حفره های امنیتی متعدد، پشتیبانی نکردن از RSS، تکنیکال ساپورت گران.
نتیجه گیری: این مرورگر هم هنوز طرفداران زیادی را دارد اما به دلایل فوق و امنییت پایین در بسیاری از کشور ها کنار گذاشته و از مرورگر های دیگری استفاده میکنند. اما چه بسا با ظهور Internet Explorer 7 در ویندوز ویستا بازار همه این مرورگر های تازه به دوران رسیده برچیده خواهد شد.

Avant Browser
یکی دیگر از مرورگر هایی که بر پایه اینترنت اکسپلورر کار میکند. این نرم افزار دارای سرعت بالا، پایداری، محیط کاربر پسند و ویژگی چند پنجره در یک پنجره میباشد. این مرورگر با پشتیبانی از 39 زبان زنده دنیا در نوع خود بی نظیر است.
Avant Browser کاملاً رایگان میباشد و برای استفاده از آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و همچنین به دور از هر گونه تبلیغ و یا نرم افزار های جاسوسی میباشد.
مزایا: همان تکنولوژی اینترنت اکسپلور با قابلیت های اضافه شده به آن مانند:
ـ پشتیبانی از پوسته های مختلف برای جذاب تر شدن محیط کار برای کاربر.
ـ حالت تمام صفحه واقعی با حذف دستگیره های پیمایش و مخفی کردن Taskbar.
ـ کنترل همزمان چندین پنجره باز برای متوقف کردن و بستن چندین پنجره.
ـ پشتیبانی کامل از تمامی امکانات اینترنت اکسپلورر همانند پذیرش کوکی ها، جاوا، فلش، پلیرها، ActiveX و... .
ـ بلوکه کردن پنجره های تبلیغاتی و... .
معایب: حفره های امنیتی متعدد، پشتیبانی نکردن از RSS، تکنیکال ساپورت برای نسخه های دانلودی ندارد.
نتیجه گیری: این مرورگر بازهم به دلیل استفاده از موتور اینترنت اکسپلور جهت کاوش وب دارای همان مشکلات اینترنت اکسپلور نیز میباشد.

Mozilla Firefox
بعد از جدا شدن شرکت Mozilla این شرکت مبنای کاری خود را در جهت تولید مرورگری که هم رایگان باشد و هم Open Source قرار داد. این شرکت در ابتدا با ارائه مرورگری به نام Mozilla و از طرفی سورس آن توانست بسیاری از مشکلات مرورگر خود را برطرف کند. این مرورگر دارای تنظیمات پیچیده بود و نتوانست بین کاربران جا باز کند. اما داری سرعت و امنیت بسیار بالاتری نسبت به IE بود. تا اینکه با ورِِِژن موزیلا 1.7 به اوج خود رسید. در این هنگام مسئولان این شرکت در جهت تولید نرم افزاری ساده تر و کم حجم تر شبیه اینترنت اکسپلورر بر آمدند که نتیجه این کار مرورگر دیگری به نام Firebird بود. این نرم افزار توانست طرفداران زیادی را بدست آورد تا اینکه اکنون با نام Firefox (روباه آتشین) توانست خود را به عنوان یکی ار سرسخت ترین رقبای اینترنت اکسپلور مبدل نماید و طرفداران بسیار زیادی را در دنیا بدست آورد.
مزایا: قابلیت باز کردن صفحات در زبانه ها (Tab)، داشتن توانایی بستن پنجره های تبلیغاتی و ابزار های جستجو در خود مرورگر بدون نیاز به ورود به سایت موتور های جستجو، پشتیبانی از RSS، امنیت بالا، رایگان بودن.
معایب: بدلیل پشتیبانی نکردن از ActiveX نمی توان بعضی از سایتها را با آن مشاهده کرد.
نتیجه گیری: در حال حاضر که فایرفاکس روند بسیار رو به رشدی دارد. بایستی دید این روند در حضور IE 7 نیز ادامه پیدا خواهد کرد؟

Opera
به جرات می توان گفت که این مرورگر در حال حاضر سریعترین و خوش دسترین و زیباترین مرورگر موجود در وب است. بعد از آمدن رقبایی همچون فایر فاکس، این شرکت نیز در جهت آن برآمد تا استفاده از این مرورگر را از ورژن 8.5 به بعد رایگان و بدون هیچ گونه تبلیغی ارایه دهد تا بلکه بتوانند طرفداران بیشتری را بدست آورد. این نرم افزار در عین سادگی محیط نرم افزاری خود، بسیاری از تنظیمات مهم و پیچیده را داراست که برای کاربران حرفه و طراحان وب بسیار جذاب میباشد.
مزایا: داشتن تنظیماتی برای سفارشی کردن محیط گرافیکی مرورگر، پشتیبانی از RSS بسیار جذاب و ساده و داشتن قابلیت باز کردن صفحات در زبانه ها و دانلود منیجر جداگانه.
معایب: مجانی نبودن ورژن های قدیمی آن و پشتیبانی فنی ضعیف، همچنین ایجاد مشکل برای کاربران مبتدی به دلیل پیچیدگی منوها و تنظیمات بیش از حد.
نتیجه گیری: با رایگان نمودن این نرم افزار از ورژن 8.5 این نرم افزار طرفداران زیادی را پیدا خواهد نمود و قطعأ این روند رو به رشد را حفظ خواهد کرد.

Netscape Browser
AOL نیز با جدا شدن شرکت موزیلا سعی در تولید همان مرورگر معرف Netscape Browser نمود. ولی در ورژن های جدید خود به جای تولید مرورگر، مبدع شتر مرغی شده است که در مروگر های خود هم از موتور اینترنت اکسپلور بهره میبرد و هم از موتور مرورگر فایرفاکس یا به قول معروف این شرکت با یک تیر میخواهد 2 نشان را بزند. یعنی هم کاربران اینترنت اکسپلور به خود جذب کند هم کاربران فایر فاکس را.
مزایا: دسترسی به امکانات موجود در این مرورگر بسیار آسان و راحت است به طوری که هیچ یک از خصوصیات مرورگر برای شما ناشناخته نمی ماند. امنیت بالا، پشتیبانی از RSS، وجود گزینه هایی برای سفارشی کردن محیط مرورگر و ارائه شناسنامه های سایت ها برای جلوگیری از حملات فیشینگ از دیگر خصوصیات این مرورگر است.
معایب : تنظیمات مربوط به قابلیت RSS بسیار پیچیده و سخت می باشند.
نتیجه گیری: مرورگر بسیار ساده و جذابی هست اما از لحاظ قرار گیری منو ها دچار مشکل است و کار با آن به راحتی اپرا نیست.

به نقل از ترفندستان

ديدگاه خود را ارسال کنيد