جستجو

فایلهای صوتی مربوط به رویدادها را در ویندوز xp به سلیقه خود تغییر دهید

"در این نوشتار ما به شما نشان خواهیم داد که چگونگی فایل های صوتی مربوط به هر رویداد را در xp به سلیقه خود تغییر دهید "
وقتی کامپیوتر شما از طریق ویندوز راه اندازی می شود اصواتی را پخش می کند . اگر در کامپیوتر تان ویندوز استاندارد xp نصب شده باشد هنگام راه اندازی اصوات خاصی را می شنوید . این اصوات قابل تغییرهستند . هر چند ، ویندوز تنها در زمان راه اندازی صوت پخش نمی کند . وقتی که شما عمل ناصحیحی را انجام دهید ، صدایی شبیه صدای آلات موسیقی برنجی شنیده خواهد شد و هنگامی که سطل آشغال ویندوز را خالی می کنید صدایی می شنوید گویی که همه کاغذها و اسناد یکباره پاره پاره می شوند . در واقع ویندوز یک بانک صوتی دارد که هنگام وقوع هر رویداد یکی از آنها پخش میشود . اما اگر این اصوات به گوش شما تکرار شوند و خواستید که تنوعی در آنها به وجود بیاورید چه باید کرد؟
خوشبختانه می توان همه اصواتی را که ویندوز هنگام وقوع رویداد ها تولید می کند تغییر داد. اگر بخواهید می توانید به راحتی آنها را غیر فعال کنید ویا می توانید از فایل هایی که از اینترنت بارگذاری کرده اید یا حتی فایل هایی که خودتان ضبط کرده اید استفاده کنید .
برای شروع باید در پنل کنترل به پوشه برنامه های صوتی بروید ( به تصویر شماره یک نگاه کنید )برای این کار در منوی شروع به بخش پنل کنترل بروید و sounds/speech/audio Devices را انتخاب کنید . در این حالت با یک لیست سه گزینه ای مواجه خواهید شد که باید گزینه دوم را با نام " تغییر برنامه فایلهای صوتی " انتخاب کنید .
این عمل بخش قابلیتها ی " sound and Audio Devices " را در برگه sounds باز می کند . در نیمه پایینی این پنچره کادری را یا نام " program events " مشاهده می کنید . در این کادر کلیه رویدادهایی که در ویندوز نمی توان برای آنها صوتی را اختصاص داد لیست شده اند . رویداد هایی که دارای یک فایل صوتی هستند با یک بلند گوی کوچک در سمت چپ آنها مشخص شده اند . اگر روی هر کدام از این رویدادها کلیک کنید.

چنانچه در لیست رویداد ها جستجو کنید خواهید یافت که همه رویداد ها در حالت پیش فرض دارای فایل صوتی نیستند . مسلما شما نمی خواهید که با کلیک در هر جای ویندوز صدایی بشنوید ولی به هر حال همه آیتم ها یی راکه میتوانید به آنها فایل صوتی اضافه کنید در این لیست خواهید یافت ( به تصویر شماره دو نگا ه کنید ) . شما می توانید همه آیتم ها یی را که دارای فایل صوتی از پیش تعیین شده هستند مشاهده کنید و حتی می توانید آنها را تغییر دهید . این اصوات به عنوان فایل هایی wave در درایو سخت شما به طور مستقل ذخیره میشوند .
هر چند که رویدادها می توانند از فایل های صوتی ذخیره شده در هر جای درایو سخت استفاده کنند ولی فایل های پیش فرض در آدرس windowos|Media یافت میشوند .
( به تصویر شماره سه نگاه کنید ). اغلب وقتی که برنامه کاربردی را در کامپیوتر تان نصب می کنید ، آن برنامه به همراه خود یک سری فایل های صوتی جدید نصب می کند . چنانچه در Program events جستجو کنید به مداخل برنامه های نصب شده توسط خودتان خواهید رسید - مثل Active sync یا AQL Instant Manager . این فایل های صوتی معمولا به جای آدرس فوق در پوشه خود برنامه ذخیره می شوند . این عمل به خاطر آنست که از تداخل فایل های صوتی جلوگیری شود . اگر شما بر روی صوت مربوط به یک برنامه نصب شده کلیک کنید آدرس ذخیره آن فایل را مشاهده خواهید کرد.


طرح ریزی فایل های صوتی :
اکر چه شما می توانید فایل های صوتی رویدا دهای ویندوز را تغییر دهید ، ویندوز این قابلیت را نیز دارد که میان تنظیمات اختصاص یافته مختلف نیز جابجایی انجام دهید . مایکروسافت این قبیل فایل های صوتی را scheme می نامد. چنانچه روی کادر پایین باز شونده sound scheme کلیک کنید تنظیمات از پیش تعیین شده در کامپیوتر تان را مشاهده خواهید کرد . در سیستم ما تنها دو مورد یافت می شود ، یکی windows default ودیگری No sounds ، ولی ممکن است سیستم شما موارد بیشتری را شامل شود . در واقع اگر طرح ریزی (scheme ) دیگری در سیستم شما تعریف شده باشد انتخاب هر کدام از آنها می تواند شما را از طرح پیش فرض ویندوز نجات دهد . اگر تمایل دارید که تنها در حالت پیش فرض تغییری را اعمال کنید ، باید اطلاعات بیشتری درباره طرح ریزی فایل های صوتی داشته باشید .
اکنون به چگونگی ایجاد تغییرات در اصوات رویداد های ویندوز می پردازیم . ما پیشنهاد می کنیم که قبل از ایجاد هر گونه تغییری ، ابتدا تنظیمات موجود در فایل های صوتی را ذخیره کنید . این کار به شما اجازه میدهد که در صورت لزوم به راحتی به تنظیمات اولیه باز گردید . هر چند که بازگشت به حالت پیش فرض ویندوز از قبل پیش بینی شده است ولی ذخیره کردن تنظیمات موجود بی فایده ، نخواهد بود ( به تصویر شماره 4 نگاه کنید )
در واقع این فایلهای صوتی حجم زیادی را اشغال نمی کنند . زیبایی کار Sounds Control Panel در اینجا ست که به شما اجازه می دهد هر فایل صوتی را که در هر کجای درایو سخت کامپیوتر تان وجود دارد برای هر رویدادی که مد نظر دارید تعیین کنید . برای تغییر یا تعیین یک صوت جدید برای یک رویداد ، ابتدا روی آن دوبار کلیک کنید و سپیس دکمه Browse را فشار دهید تا بتوانید فایل موردنظر را باز کنید . پس از انتخاب فایل صوتی موردنظر می توانید با فشار دکمه play در سمت چپ پنجره Browser آن را بشنوید . اگر این فایل صوتی نظر شما را جلب کرده است باید با فشار دکمه ok مراتب را تایید کنید ( به تصویر شماره 5 نگاه کنید ).
ساده ترین راه برای دستیابی به منابع جدید فایل های صوتی اینترنت است . سایت های بسیاری وجود دارند که فایل های صوتی wav را به طور رایگان در اختیار شما مس گذارند . اگرتمایل دارید از فایل های صوتی کوتاه فیلم ها و نمایش های تلویزیونی استفاده کنید ما سایت hppt://funwaves.com را به شما پیشنهاد میکنیم .
هر چند که در آدرس http://www.wavcentral.com محدوده گسترده تری از این فایل ها را در دست خواهید داشت . متاسفانه در حال حاضر این فایل ها به تدریج به فرمت mp3 تبدیل شده اند و لازم است که شما به این منظور با استفاده از ویرایشگر های صوتی مثل Audacity دوباره فرمت آنها را بع wav برگردانید . ویرایشگر Audacity به طور رایگان از سایتhttp://avdacity.sourceforge.net/windows.php قابل بارگذاری است .( به تصویر شماره 6 نگاه کنید ) از آنجا که شما باید با فرمت mm3 کار کنید ، لازم است که Lamemp3codec را نیزاز آدرسhttp://mitiok.free.fr بارگذاری کنید.
وقتی که فایل های صوتی را بار گذاری کردید ، کار را با نصب Audacity شروع کنید . آرشیو Lame را از حالت فشرده (Zip) خارج کنید و فایل Lame.dall را در دایرکتوری اصلی Audacity استخراج (extract) کنید . پس از انجام این مراحل کار را با Audacity شروع کنید . دکمه های ctrl &p را فشار دهید و در برگه فرمت دکمه find Library را کلیک کنید . در آخر Audacity را در فایل Lame.dll قرار دهید .تغییر فایل های صوتی :
برای تبدیل فایل های mp3 و wav. تنها کاری که شما باید انجام دهید آنست که فایل mp3 مورد نظر را بار گذاری(load) کنید و در منوی فایل گزینه Export as wav را انتخاب کنید .
از ویرایشگر Audacity نیز برای ویرایش این فایل های mp3 یا حتی ضبط فایل های خودتان استفاده کنید . به عنوان مثال می توانید فایل صوتی حاضری را مثل فایل chord.wav که در آدرس wndowsMedia c: قرار دارد انتخاب کرده و بر روی آن کار کنید . روی کار به این صورت است . فایل مورد نظر را در Audacity ، بارگذاری کنید.
در این منوی " فایل " گزینه " باز کردن " را انتخاب کنید .
پس به دنبال پوشه C:WindowsMedia رفتهو فایل chord.wav را باز کنید . اگر شما این فایل را در Audacity پخش کنیذد ، صورت استاندارد مربوط به شما کار شناسی را انجام داده اید " در xp را خواهید شنید. به هر حال ما خواهیم با استفاده از Audacity تغییراتی را در این فایل به وجود آوریم.
ابتدا برای انتنخاب همه فایل های wav دکمه های a & ctrl را فشار دهید . اکنون به منوی افکت ها رفته و گزینهReverse را انتخاب کنید.
اگر در این حالت مجددا این فایل را پخش کنید ، خواهید دید که کاملا متفاوت شده است . برای ایجاد تغییرات بیشتر باید افکت " وه وه " را به آن اضافه کرد . در حالتی که فایل wav را هنوز انتخاب شده است . در منوی افکت ها در لیست باز شونده گزینه " وه وه " را انتخاب کنید . در کادر باز شده مقدار رزنانس را روی 4 تنظیم کرده و سپس عمق را روی صددرصد برده و مراتب را با فشار دکمه ok تایید کنید . اکنون اگر فایل را مجددا پخش کنید متوجه خواهید شد که تغییرات محسوسی در آن ایجاد شده است .
برای اقدام بعدی باید نشانگر موس را در آخر فایل کلیک کنید و در منوی Edit گزینه Insert silence را انتخاب کنید . به عنوان طول مقدار سه ثانیه را وارد کنید . دوباره دکمه های CTRL & A را برای انتخاب همه فایل ها فشار دهید . به منوی Edit رفته و گزینه Echo را انتخاب کنید. مقادیر 5/0 را برای زمان تاخیر و فاکتور تاخیر و فاکتور تاخیر تنظیم کرده و دکمه ok را فشار دهید. دوباره با پخش این فایل تغییرات ایجاد شده را ملاحظه کنید . این فایل را با نامی مثل chord2.wav ذخیره کرده و آن را برای یک رویداد در sound control panel در xp تعیین کنید.
شما مجبور نیستید که تنها فایل های موجود را ویرایش کنید . این امکان وجود دارد که از طریق AVDACITY صوتی را با میکروفون یا خط ورودی ضبط کنید . پس از ضبط یک فایل وتی می توانید آن را در آدرس همیشگی C:WindowsMedia ذخیره کرده و بعد از اعمال افکت ها ی مورد نظر آن را برای یک رویداد تعیین کنید . این پروسه شما را با ویرایش فایل های صوتی شناسایی می کند که ممکن است بعدها مثلا در اضافه کردن صوت به یک وب سایت به کمک شما بیاید و در آخر توجه داشته باشید که افزون بیش از حد فایل های صوتی در بعضی اوقات باعث سر درگمی شما خواهد شد.

ديدگاه خود را ارسال کنيد