جستجو

با قسمت run در ویندوز آشنا شوید

اول اینکه چطوری کار می کنه؟
وقتی شما دستوری را در run مینویسید، سیستم عامل به دنبال آن دستور در مسیرهای زیر میگردد:
System32-windows-...
و برنامه یا دستور شما را اجرا میکند.
اگر برنامه باشد، که برنامه را اجرا میکند، اگر دستورات external داس باشد(که خودشان به صورت فایل هایی اجرایی در system32 هستند) آن دستورات در داس اجرا میشوند {یکی از نقاط اشتراک داس و cmd} ، اگر آدرس به صورت آدرسی اینترنتی (url) یا آدرسی در کامپیوتر(locall) باشد، آن پنجره را باز میکند و اگر اسم واقعی برنامه ها رو درست وارد کنید میتونید اون برنامه رو اجرا کنید. (مثلا اسم واقعی اینترنت اکسپاورر iexplor.exe هست)
تا این جا رو دیگه فکر کنم اکثرتون باید حدس میزدید. حالا میمونه راه پیدا کردن اسم واقعی برنامه ها.
هر برنامه ای که اجرا میشه باید توی تب processes توی taskmanager اسمش اضافه بشه، اگه برنامه مورد دار نباشه (مثلا ویروس) باید اسمش توی تب applications هم اضافه بشه. اسمی که توی تب applications هست همون اسم عمومی که ما میشناسیمش، ولی اسمی که تو processes هست همون اسمی که سیستم عامل میشناسش و با تایپ کردن اون اسم تو run میتونید اجراش کنید. برای ربط دادن این 2تا به هم روی برنامه ای که میخواید اسم واقعیش رو پیدا کنید توی تب applications راست کلیک کنید و go to process رو بزنید. الآن اون اسمی که میخواید رو انتخاب شده میبینید.

روش بالا روشی قدیمی برای پاک کردن ویروسای قدیمی بود که الآنم با یه خورده سرعت عمل و تجربه توی اسم هایی که به درد بخور هستند یا نه، قابل استفاده هست. (اینم انگیزه برای کار کردن روی این قسمت!)
حالا برای تمرین سعی کنید که برنامه های مورد استفادتون رو با زدن کلید لوگوی ویندوز+r و تایپ کردن اسم واقعیشون اجرا کنید که سریعتر هست. یا حتی صفحه های اینترنتی و...
البته address bar اکسپلورر و اینترنت اکسپلورر هم یه همچین خاصیت هایی دارن که اونا رو خودتون به راحتی میتونید پیدا کنید. (توی ویندوز ویستا این خاصیت خیلی جالب تر میشه)


Run رو میتونید توی منوی start پیدا کنید یا اینکه با کلید میانبر لوگوی ویندوز+ rبهش دسترسی داشته باشید.
دستوراتی که میتونید توش بنویسید شامل بعضی از دستورات cmd هست و همین طور برنامه های مختلف، پوشه ها و سایت های اینترنت و ..
اینکه کاراتون رو با cmd یا run یا دسترسی از طریق پنجره های ویندوز انجام بدین به خودتون و سلیقه و عادتون برمیگرده، ولی من میخوام با نشون دادن سلیقه حرفه ایها و راه های سریع تر شما رو با دنیای کامپیوتر بیشتر اخت بدم.
چون با cmd آشنا شدین این سری یه خورده سریع تر پیش میرم.
1. توی run میتونید برنامه هاتون رو اجرا کنید. مثل: photoshop, nero...
2. یا اینکه صفحه های اینترنتی رو باز کنید. مثل: google.com, 127.0.0.1index.php,http://www.proacademy.formyjob.net
3. یا یه سری از برنامه های موجود در ویندوز رو اجرا کنید که یا اکثراً جای اون برنامه ها رو نمی دونن یا اینکه خیلی تو در تو هست که وقت زیادی از شخص به هدر میره. مثل: regedit, control, cmd, msconfig, msinfo32,...
4. یا باز کردن پوشه ها مثل: c:, c:/windows,//192.186.4.10,... (البته اسم پوشه های کوجود در system32 رو هم بزنید، بازشون میکنه)
5. البته میتونید بعضی از دستورات cmd رو هم توش اجرا کنید. مثل: runas /user:administartor control
اینا کلیاتی هست که میتونید توی run اجرا کنید. سعی کنید که تا فرستادن مرحله بعدی (که اسمش رو گذاشتم فوت استاد!) روی این 5تا موضوع کلی کار کنید و بهشون عادت کنید تا هم مرحله بعد براتون آسون بشه، هم اینکه کاری که بعدا ازتون میخوام رو بتونید انجام بدین. در ضمن شک نکنید که یه زمانی به run احتیاج پیدا میکنید. پس از همین الآن بهش عادت کنید که هم تو وقتتون صرفه جویی کنید و هم یه سری چیزا که با ویندوز نصب شده و تا حالا ندیدید رو کشف کنید.
بازم میگم، حتما به اجرا کردن 20 چیز مختلف با run عادت کنید یا حداقل 20 دستور مختلف که در run اجرا میشوند را (حتی شده از اینترنت) پیدا کنید و امتحان کنید تا مرحله بعدی رو بفرستم! (کاری که گفتم به خاطر خودتونه، منظورم اینه که خودتون رو نپیچونید و با 50 بار زدن دستورhttp://www.domain.com بگید کلی دستور یاد گرفتم یا اینکه همه فولدرهاتون رو با دستور x:/folder باز کنید!!! این تازه شد 2تا دستور)

ديدگاه خود را ارسال کنيد